"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
EKA, EMTA ja TLÜ sõlmivad loovuurimuse edendamiseks raamleppe (0)
09. juuni 2021
Tallinna Ülikooli meediainnovatsiooni professor Indrek Ibrus. Foto: Mats Õun

“Kui reaalteadused avastavad maailma ja keskkonna kohta uusi fakte, siis loovuuringud töötavad kultuuri väljendusvahendite kallal, et luua uusi viise mõistmaks maailma. Mõlemaid on vaja, et pakkuda inimkonnale uusi arengualternatiive,” selgitas Tallinna Ülikooli meediainnovatsiooni professor Indrek Ibrus.

“Suur osa loovuuringuist arendab seejuures erinevaid uusi meedia-, vahendus- või loometehnoloogiaid, mis on nüüdisajal olulisteks kasvuvaldkondadeks ja majandusveduriteks. Sestap on tegemist eritähelepanu vajava valdkonnaga, mille korrastamiseks ja tegevuste süstematiseerimiseks ongi kolm ülikooli uue raamleppe loonud,” lisas Ibrus.

Eesti Kunstiakadeemia (EKA), Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) ning Tallinna Ülikool (TLÜ) sõlmivad kolmapäeval raamleppe, et edendada loovuurimuse praktikaid ja tunnustamist Eesti teadusmaastikul.

Kolme ülikooli rektorid Mart Kalm, Ivari Ilja ja Tõnu Viik sõlmivad lepingu EKA galeriis. Viimastel aastakümnetel kogu maailmas kiirelt arenenud loovuurimuse valdkond ühendab loomingulised praktikad ehk  (audio)visuaalset kunsti, disaini, arhitektuuri, etenduskunsti, muusikat interpretatsiooni, heliloomingut ja muud ning teadustegevuse. Loovuurimuse käigus luuakse uusi teadmisi ja kultuurivorme ning loome- ja uurimismeetodeid loomingulise protsessi kaudu.

Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituut on Eesti olulisemad loovuurimuse keskused, mis pakuvad doktoriõppekavasid kunstis, disainis, arhitektuuris, muusika interpretatsioonis, heliloomingus, etenduskunstides ning audiovisuaalkunstides. Raamleppe eesmärk on toetada ja arendada loovuurimust ning sellega seotud doktoriõppekavasid ja tunnustada loovuurimust võrdväärse osana mitmekesisest teadusmaastikust. 

Raamleppe sõlmimisel esitlevad oma uurimisprojekte Tallinna Ülikooli doktorant Michael Keerdo-Dawson, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorant Maarja Mitt-Pichen ja Eesti Kunstiakadeemia doktorant Britta Benno.

Ülikoolide lõimumist läbi loovuurimuse raamleppe tähistatakse rektorite osalusel toimuva neuronaalse performance’iga “NeuroKnitting debatt”, mille viivad läbi EKA tekstiilidisaini osakonna külalisdotsent Varvara Guljajeva ja Tallinna Ülikooli doktorant ja nooremteadur Mar Canet.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.