"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Südalinnas avati ainulaadne kaasamiskeskus, mis pakub linlastele võimalust linnaruumi kujundamises kaasa rääkida (0)
31. märts 2022

„Kaasamiskeskusega soovime tekitada koha, kus oleks nii kodanikel, linnaametnikel kui ka erinevatel kogukondadel võimalus osa saada linnaruumi planeerimisest,“ ütles Tallinna GreenTwins projektijuht Mai Andresson.

Vaata galeriid (13)

Kaasamiskeskus (inglise keeles participation HUB) asub aadressil Kaarli puiestee 1 ning on linnaruumi avanev näituse- ja koosloomeruum, mille eesmärk on hõlbustada inimeste osalemist linnaruumi kujundamise protsessides ning soodustada seeläbi sisukat diskussiooni.

„Avalik ruum on inimeste ühine vara ja väärtus,“ ütles Tallinna abilinnapea Madle Lippus. „Loodud kaasamisruumi roll on tuua sellesse protsessi rohkem dialoogi. Inimesed saavad kiire ülevaate linnas käimasolevatest olulisematest linnaruumi protsessidest. Siin saab korraldada konkreetsete projektide tutvustusi ja laiema dialoogi arutelusid.“

Kaasamiskeskuses hakatakse korraldama arutelusündmusi ja näituseid, kus linnaruumilahendusi tutvustavad Tallinna linnaplaneerijad, arhitektid, strateegid ja teised linnaametnikud, kelle jaoks on kaasamine igapäevatöö oluline osa. Keskus on kavas avada näituseruumina 2022. aasta septembris ja demokeskusena 2023. aastal.

Linlased saavad ise linnaruumi planeerida

Innovaatilised digitaalsed töövahendid, mis ruumi üles seatakse, võimaldavad keerulisi linnaplaneerimisprotsesse senisest ilmekamalt käsitleda. „Hetkel ei suuda linnakodanik hoomata neid muudatusi, mis on paberil 2D vormis,“ sõnas Andresson. „3D vaade annab linlastele arusaamise, mis tema linnaruumis tegelikult juhtub. Selle võrra suudab ta oma arvamust avaldada ja jõuab ka muutustele õigel ajal sabast kinni haarata.“

Olulisem osa projekti juures on Tallinna Tehnikaülikooli teadlase ja linnaruumiplaneerija Viktorija Prilenska sõnul linlaste arvamus. „Nemad saavad võimaluse, et ise linnaplaane koostada, ettepanekuid teha ja nende üle ka arutleda,“ lausus ta. „Inimene saab reaalselt näha neid plaane, mida Tallinn teha plaanib. Meil on hea koostöö Tallinna Strateegiakeskusega, nemad jagavad meile linnaruumi plaane, et saaksime need 3D rakendustesse lisada.“

Hetkel teevad teadlased Prilenska sõnul Tallinna haljasaladest droonifotosid. „Nende algoritmidega ammutame infot puude suuruste, liikide ja ka asukoha kohta,“ lausus ta. „Seejärel sisestame kogutud info loodud 3D mudelisse.“

Projekti teevad eriliseks muudatused, mis linnas toimuma hakkavad. „Rakendus on tulevikus kättesaadav veebibrauserina, kus inimestel on võimalus enda isiklike seadmetega ligipääseda,“ sõnas Prilenska. „Kui linna plaanid linlastele näiteks ei sobi, on võimalus esitada enda soovitused või hoopis enda plaanid.“

Tegemist ei ole vaid digitaalse töövahendiga

Andresson lisas, et kaasamiskeskuse rajamine on tegelikult ühtlasi osa ka Tallinna kui rohelise pealinna programmist. „Linnade haljasalad on eriti olulised linnastumise ja inimtekkeliste kliimamuutuste tõttu,” sõnas ta. “Lisaks mõjutavad need kodanike füüsilist ja ka vaimset tervist.“

Selleks, et uudne kaasamiskeskus leiaks nii kvaliteetse vormi kui sisu, töötatakse ruumi sisearhitektuur, tehnilised vajadused ning sündmusprogramm välja rahvusvahelises koostöös. “Ainulaadsed virtuaalsed töövahendid võimaldavad inimestel just ruumiliselt näha hoonete tekstuuri, kuju kui ka haljasalasid, mida linnaruumis muutma või ehitama hakatakse,” lisas Prilenska.

Projektipartnerid on Tallinna ja Helsingi linnavalitsus, Tallinna Tehnikaülikool ja Aalto Ülikool. Projektimeeskonda kuuluvad teadlased ja valdkondlikud eksperdid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.