"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
39 volikogu liiget algatasid linnapea Jevgeni Ossinovski umbusaldamise (0)
18. aprill 2024
Opositsioon algatas alles pühapäeval ametisse valitud linnapea Jevgeni Ossinovski umbusaldamise. Foto: Jelena Rudi

Tallinna linnavolikogu Keskerakonna ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni 39 saadikut esitasid neljapäeval umbusaldusavalduse linnapea Jevgeni Ossinovskile, tuues põhjuseks linnapea valimistel salajaste valimiste printsiibi eiramise, mistõttu oli võimalik volinikke mõjutada ja survestada. 

Tallinna linnavolikogu Keskerakonna fraktsiooni esimehe Kalle Klandorfi sõnul rikuti möödunud pühapäeval Tallinna linnapea valimistel valimiste üht keskset põhimõtet – salajasuse printsiipi. „Linnapea valimiste hääletuse kolmas voor ei olnud salajane, sest neli fraktsiooni kasutasid hääletusel koodi, et tuvastada, kas nende liikmed hääletasid vastavalt kokkuleppele,“ ütles Klandorf. Ta lisas, et seetõttu ei pea umbusaldusele alla kirjutanud Tallinna linnavolikogu liikmed võimalikuks Jevgeni Ossinovski jätkamist Tallinna linnapeana, vahendas BNS.

 „Valimised peavad olema vabad, mis tähendab, et hääletada peab saama ilma surveta ja takistusteta oma vaba tahte kohaselt. Valimised peavad olema kindlasti salajased ja saadik peab saama teostada vaba mandaati. Tõendid nende põhimõtete rikkumisest on selged, ilmsed ja ümberlükkamatud. Kolmanda hääletusvooru sedelite vaatlusest järeldub, et neli võimuliidu erakonda on hääletusel kasutanud valimissedelite märgistamist, et aru saada, kuidas nende fraktsioonide liikmed hääletavad. Nii tekitati võimalus volinikke hääletusvoorude vaheaegadel mõjutada,“ lausus Keskerakonna fraktsiooni esimees.

 „Iga hääletusega oli häälte arv erinev, mis viitab volinike mõjutamisele ja survestamisele. Kui oleks toimunud ka neljas voor, oleks sisuliselt juba saanud tuvastada linnapeakandidaadi Jevgeni Ossinovski poolt mittehääletanud isikuid. On mitmeid teateid ja tõendeid sellest, et saadikud ka pildistasid pühapäevasel hääletusel oma hääletussedeleid,“ rääkis Klandorf.

Ta lisas, et  vabariigi valimiskomisjon on viimati 2023. aastal toonitanud, et valimissedeli pildistamine ja selle pildi levitamine rikub valimiste salajasuse põhimõtet ja võimaldab inimesi survestada. „Antud juhtumi põhjal saab paralleele tõmmata diktatuuririikides toimuvate valimistega, kus tulemuse saavutamiseks ei häbeneta kasutada ka kõige räpasemaid võtteid,“ sõnas Klandorf.  

„Eeltoodu põhjal taunivad allakirjutanud salajaste valimiste printsiibi eiramist. Selliselt valitud linnapeal pole usaldust Tallinna linnavolikogus ega ka Tallinna elanike silmis. Sedamoodi tegevus õõnestab linnaelanike usaldust Tallinna linna vastu. Eesti pealinna saab juhtida linnapea, kes on valitud euroopalikke demokraatia põhimõtteid austades. On vastuvõetamatu, et ebaausate võtetega valitud ja sel moel oma positsiooni kindlustav linnapea jätkab Tallinna linnavalitsuses,“ leidis Klandorf.

Sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski sai pühapäeval Tallinna linnavolikogus linnapea valimisel esimeses hääletusvoorus 38 poolthäält ja ei osutunud valituks. Teises hääletusvoorus sai Ossinovski 39 saadiku toetuse. Alles kolmandal katsel kogus Ossinovski 79 liikmega Tallinna volikogus 41 häält ja osutus valituks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid